Astygmatyzm – objawy, diagnoza, leczenie
W poznawaniu świata i codziennym funkcjonowaniu ważne są wszystkie zmysły, jakie posiada człowiek. Niestety istnieje wiele dolegliwości, które utrudniają nam prawidłowe odbieranie docierających do nas bodźców. Jednym z takich schorzeń jest astygmatyzm, który zniekształca widziany przez nas obraz. Wada ta ma związek z niesymetrycznością rogówki, która powoduje zakłócenia w ogniskowaniu promieni świetlnych i zatracenie ostrości widzenia. Jak rozpoznać astygmatyzm i jak z nim walczyć?
Astygmatyzm – objawy i diagnoza
Astygmatyzm przybiera różne formy, dlatego do jego zdiagnozowania wymagana jest konsultacja ze specjalistą. Rozróżniamy m.in. astygmatyzm rogówkowy, soczewkowy i mieszany, a każdy z nich może łączyć się z innymi dolegliwościami, takimi jak krótkowzroczność. Oprócz małej ostrości widzianych obrazów, objawami astygmatyzmu są także nawracające bóle głowy w okolicy czoła, pieczenie oczu zmuszające nas do ich pocierania oraz widzenie nieostrych konturów, zaburzenia w odbiorze kształtów przestrzennych i postrzeganie linii prostych, jako krzywych. Opisane objawy mogą mieć negatywny wpływ na nasze codzienne życie, utrudniając czytanie, czy prowadzenie pojazdów mechanicznych. Warto dodać, że schorzenie to jest niezależne od płci pacjenta.
Jak zmniejszyć dolegliwości?
Diagnostyka i ustalenie zaawansowania choroby musi być przeprowadzona we współpracy ze specjalistą. Najczęstsze z wykonywanych badań to diagnostyka przy użyciu kinetoskopu, oftalmometru Jawala, który kompleksowo bada stopień oraz oś astygmatyzmu oka oraz tzw. wideokeratografia komputerowa, która uznawana jest za jedną z najlepszych i najdokładniejszych metod. Astygmatyzm można korygować bezinwazyjnie za pomocą odpowiednio dobranych soczewek torycznych. Taka metoda sprawdza się w 99 procentach stwierdzonych przypadków. Istnieją także metody pozwalające na trwałe usunięcie problemu. Obecnie należy do nich przede wszystkim metoda laserowa, które umożliwia zmianę krzywizny rogówki przy pomocy nowoczesnych laserów LASIK i PRK. Taki zabieg wykonywany jest zazwyczaj u osób powyżej dwudziestego roku życia, których rogówka jest już w pełni ukształtowana.