Czy spirala to dobra metoda antykoncepcyjna?
Jedną z przyczyn, dla których panie udają się do gabinetu ginekologicznego, jest dobór odpowiedniej metody antykoncepcji. Obecnie możliwości jest wiele, dlatego wsparcie lekarza w tym zakresie jest niezwykle ważne. Obok tabletek antykoncepcyjnych stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszą się spirale. W dzisiejszym wpisie omówimy, jak działają, jakie są ich rodzaje i czy spirale są skuteczną metodą antykoncepcji.
Czym jest spirala i jakie są jej rodzaje?
Panie, które odwiedzają ginekologa w celu dobrania odpowiedniej metody antykoncepcji po wykonaniu USG ginekologicznego i innych badań, często słyszą, że jedną z możliwości jest spirala, która jest inaczej nazywana wkładką domaciczną. Jej kształt przypomina literę te i jest mocowana przy pomocy dwóch nitek znajdujących się na trzonie, dzięki czemu można usunąć ją z macicy. Zadaniem spirali jest zapobieganie powstaniu zarodka poprzez uniemożliwienie połączenia się plemnika z komórką jajową.
Panie doceniają tę metodę antykoncepcji przede wszystkim za to, że nie muszą o niej codziennie pamiętać, ponieważ jej skuteczność utrzymuje się przez około 5 lat. Pacjentki, które przychodzą do gabinetów ginekologicznych, mają do dyspozycji 3 rodzaje wkładek domacicznych:
- obojętne, które obecnie nie są zalecane, ponieważ nierzadko skutkują bolesnymi miesiączkami i obfitym krwawieniem,
- miedziane, które uwalniają w macicy miedź, przyczyniając się do zagęszczenia śluzu szyjkowego,
- hormonalne, które uwalniają niewielką dawkę hormonu do macicy i są najczęściej wybieranym rozwiązaniem.
Czy wkładka domaciczna to skuteczna metoda antykoncepcji?
Jedną z ważniejszych kwestii, o które pytają panie w trakcie badań ginekologicznych, które mają na celu dobór metody antykoncepcyjnej, jest jej skuteczność. Jeżeli chodzi o wkładkę domaciczną, to jej skuteczność według wskaźnika Pearla wynosi około 0,2, co oznacza liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet. Skuteczność spirali jest uzależniona od poprawnego położenia w jamie macicy, co powinno być oceniane podczas regularnych wizyt lekarskich. Bardzo ważne jest również, aby po upływie daty ważności ją wymienić.