Gradówka na oku - czy jest się czego obawiać?
Gradówka to rodzaj bolesnego guzka, który swoim wyglądem przypomina krostę. W jaki sposób dochodzi do jej powstania? Czy mamy się czego obawiać, gdy pojawi się gradówka i kiedy warto udać się na konsultację do okulisty? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.
Dlaczego na skórze tworzą się gradówki?
Gradówka to zmiana o charakterze zapalnym, która występuje zarówno na górnej, jak i dolnej powiece. Może być umiejscowiona w jej części wewnętrznej oraz zewnętrznej. Do jej powstania przyczynia się zatkanie tak zwanych gruczołów Meiboma, które znajdują się w obrębie tarczek powiek. Gradówka tworzy się, gdy te okolice nie są dostatecznie nawilżone. Wówczas wystarczy przetrzeć powieki nieumytą dłonią, by powstał stan zapalny, który jest najczęściej spowodowany przez bakterie gronkowca. Gradówka może powodować duży dyskomfort, ponieważ zmiana najczęściej piecze, swędzi i jest bolesna.
Co zrobić, gdy na powiekach pojawi się gradówka?
Tego rodzaju zmiana najczęściej znika sama po upływie kilku tygodni. Warto pamiętać o tym, że nie można jej usuwać samodzielnie, wyciskając ją bądź nakłuwając, bo pogłębia to stan zapalny. Najlepiej stosować ciepłe okłady na bazie zielonej herbaty bądź rumianku, które mają działanie łagodzące, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Zmianę można również delikatnie masować, co ułatwi usunięcie zalegającego w niej łoju.
Jeśli gradówka nie znika po upływie mniej więcej dwóch tygodni i, co gorsza, powoduje pogorszenie widzenia, to koniecznie należy się udać do kliniki okulistycznej. Lekarz wykona odpowiednie badania oraz przepisze leki, które przyśpieszą gojenie się zmiany. Najczęściej są to antybiotyki bądź sterydy. W niektórych przypadkach konieczne może być również chirurgiczne usunięcie gradówki.