Jak ciśnienie wewnątrzgałkowe wpływa na zdolność widzenia?
Ciśnienie wewnątrzgałkowe to oddziaływanie płynu śródocznego na twardówkę oraz rogówkę. Jego prawidłowa wartość powinna oscylować pomiędzy 10 a 21 mmHg. Jednak w niektórych przypadkach ciśnienie może być zbyt niskie albo za wysokie. W jaki sposób przekłada się to na zdolność widzenia? Co zrobić, jeśli podejrzewamy, że ciśnienie wewnątrzgałkowe jest nieprawidłowe?
Jakie objawy może wywoływać za wysokie oraz za niskie ciśnienie w oku?
Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie w oku może niekorzystnie wpływać na funkcje wzroku, a w rezultacie pogorszyć widzenie. Dlatego najlepiej udać się do lekarza okulisty, który w celu jego zmierzenia wykona badanie zwane tonometrią. Jakie objawy może wywoływać zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe? Przede wszystkim powodować uporczywe bóle głowy, oczu, zawężenie pola widzenia, a także pojawianie się mroczków przed oczami. Tego typu objawów nie powinniśmy bagatelizować, więc najlepiej jak najszybciej udać się do kliniki okulistycznej, by skonsultować się ze specjalistą. Zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe może być jednym z pierwszych objawów jaskry. Czyli schorzenia, które niszczy nerw wzrokowy, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do utraty wzroku.
Jaskra często jest chorobą dziedziczną, ale mogą być na nią również narażone osoby, które ukończyły 40. rok życia, chorują na miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub borykają się z przewlekłymi bólami migrenowymi. Warto wiedzieć, że zbyt niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe także może negatywnie wpływać na wzrok. Najczęściej objawia się poprzez tak zwane widzenie przez mgłę. Co więcej, przy zbyt niskim ciśnieniu wewnątrzgałkowym często występują bóle głowy, a także bóle oczu.