Usuwanie gradówek
Gradówka to niewielki guzek na powiece, który zbudowany jest z ropno-krwistej galaretowatej masy. Rośnie zarówno na dolnej, jak i górnej powiece. Guzek zazwyczaj nie jest konsekwencją przewlekłego zapalenia gruczołu tarczkowego. Ten rodzaj gruczołu odpowiedzialny jest za utrzymanie szczelności powiek po zamknięciu, ochronę przed utratą wilgotności, spływaniu łez na twarz oraz naruszeniu filmu łzowego. Na skutek zapalenia zamykają się przewody odpowiedzialne za odprowadzanie wydzieliny produkowanej przez gruczoł. Gradówka często przypomina jęczmień. Często zdarza się, że również, że jęczmienie zewnętrzne mogą przerodzić się w gradówkę.
Gradówka przyczyny i objawy
Powodem zatkania się gruczołu może być zakażenie gronkowcem, nadczynność gruczołów tarczkowych oraz nawracający jęczmień zewnętrzny. Dolegliwość pojawia się najczęściej u osób, cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry i trądzik różowaty. Na gradówkę podatne są również osoby z niewyrównaną wadą wzroku. Pojawienie się gradówki łączy się z szeregiem objawów, takich jak niebolesne zgrubienie powieki, które może przyjąć postać białawego, również niebolesnego guzka na powiece. Często skóra nad guzkiem jest przesuwalna. Ponadto pojawia się także obrzęk powieki, zaczerwienienie skóry w okolicy guzka, podrażnione oko.
Leczenie gradówki
Jeśli po pojawieniu się guzka, nie znika on po dwóch tygodniach należy udać się do lekarza. W pierwszych dwóch tygodniach od pojawienia się zmiany należy stosować ciepłe, suche okłady oka. Można w tym celu użyć, np. rozgrzanej łyżeczki zawiniętej w gazę lub butelki napełnionej ciepłą wodą. Jeśli objawy nie ustąpią, lekarz zaleci leczenie farmakologiczne, które najczęściej kończy się sukcesem. Jeżeli jednak tak się nie stanie konieczne jest wykonanie zabiegu okulistycznego. Polega on na nacięciu skóry i wyłyżeczkowaniu wnętrza zmiany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po jego wykonaniu przez kilka dni należy oszczędzać wzrok, a rankę smarować maścią z antybiotykiem.